Skip links

Rinoplasti

Hayalinizdeki görünüme kavuşabilmek için burun estetiği uygulamaları Renate Clinic’de sizi bekliyor.

Burun estetiği uygulamalarımız ile daha küçük, daha estetik ve daha rahat nefes alabilen bir buruna sahip olabilirsiniz. Burnunuzun karmaşık üç boyutlu yapısını oluşturan kemik, kıkırdak ve yumuşak dokular şekillendirilerek istediğiniz burun görünümü elde edilir.

Burun estetiği, yani Rinoplasti uygulamaları temel olarak iki farklı şekilde yapılabilmektedir.

Rinoplasti

Ülkemizde en popüler estetik işlemlerden biri hem kozmetik hem de pratik nedenlerle yapılan burun estetiği ameliyatıdır. Nefes alma sorunlarının düzeltilmesi, buruna daha doğal bir estetik görünüm kazandırılması, burundaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi gibi çeşitli nedenlerle ameliyat yapılabilir. Fonksiyonel Burun Estetiği, kozmetik cerrahi sırasında solunum problemlerini çözmek için tasarlanmış prosedürleri ifade eder. Kaza, darbe ve travmaların neden olduğu burun eğrilikleri, kırıklar, çatlaklar ve şekil bozukluklarını düzeltmek için de rinoplasti işlemleri yapılabilmektedir.

Burun Estetiği Olmaya Karar Vermek

Burnunun görünümünden memnun olmayan veya kazalardan veya ciddi hastalıklardan kaynaklanan hasarları düzeltmesi gereken kişiler burun estetiği ameliyatı olabilir. Sonuç olarak estetik burun ameliyatında ilk aşama doktorun hastayı değerlendirmesi, hastanın şikayet ve isteğini dinlemesi ve ardından burunla ilgili varsa sorunları teşhis etmesidir. Ancak yapılan değerlendirmenin ardından buruna ne tür estetik iyileştirmeler yapılabileceğini belirlemek mümkün olacaktır. Hastanın yüz tipi, kilosu, yüz özellikleri, göz ve çene mesafesi ve kilosu en iyi burun yapısını belirlemede rol oynar. Bilgisayar, kişinin yüz tipine uygun burun tipini gösterdikten sonra, özel bir yazılım yardımıyla son seçim yapılır.

Neden Renate Clinic?

Uzman kadromuz ile tüm tedavi süreci boyunca karşılaşabileceğiniz riskler, olası komplikasyonlar ve sağlıklı bir şekilde sonlandırılacak tedavileriniz hakkında 7 gün 24 saat bize ulaşılabiliyor ve istediğiniz her an size yardımcı oluyoruz.

Transfer ve Konaklama ​

Renate Clinic'de her şeyi güvenliğiniz ve rahatınız için tasarladık ve planladık. Tedavinizin başından sonuna kadar size eşlik edeceğiz. VIP transfer aracımız ve anlaşmalı otellerimiz hizmetinizde! ​

Tedavi süreciniz boyunca yanınızda size yardımcı olacak ve sizi yönlendirecek özel bir danışmanınız olacak. Ameliyat öncesi görüşme, hastaneye yatış süreci, ameliyat öncesi tahliller vs. gibi bütün adımlarda yanınızda özel danışmanınız olacak ve size her şey açıklanarak ilerlenecektir.
Geldiğinizde sizi ayarladığımız özel bir araç ile havalimanından aldırıyoruz ve gideceğiniz yere bıraktırıyoruz. Hiç bir problem yaşamadan kurumumuza veya hotelinize getiriliyorsunuz.
Bizimle iletişime geçtiğiniz an ile ülkenize geri döneceğiniz güne kadar size yardımcı olacak personelimiz olacaktır. Dil konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Kurumumuzun İngilizce bilen sağlık personeli var. Ancak talep üzerine Arapça, Almanca, İspanyolca gibi diğer dillerde de yardım sağlanabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yaygın olarak estetik burun ameliyatı olarak bilinen rinoplasti, burnunuzu yeniden şekillendirebileceğiniz ve ayrıca burnunuzun işlevini geliştirebileceğiniz cerrahi bir prosedürdür.
Burnunuzun orantılı olarak çok büyük ve burun ucunuzun düşük olduğuna inanıyorsanız veya burnunuzda belirgin bir kemer varsa, rinoplasti için iyi bir aday olabilirsiniz. Modern çağda rinoplasti, kesin bir deformiteye sahip olmayan ancak farklı bir burun şekli elde etmek isteyenler için de güvenli bir şekilde yapılabilir.

tüm estetik işlem ve operasyonları 18 yaşını doldurmuş olan hastalara uygulamaktadır. 18 yaş öncesinde estetik işlem ve ameliyat uygulamamaktadır. Bu rinoplasti için de aynıdır.

Yaşlı hastalar için belirli bir yaş sınırı yoktur. Burun estetiği ameliyatı için ideal yaş 19-50 yaş aralığıdır.

Rinoplasti ameliyatı ortalama %85-90 başarı oranına sahiptir. Modern rinoplasti tekniklerini uygulayan ve yetkili kuruluşlar ( Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Avrupa Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi  Kuruluşu gibi) tarafından yeterliliği onaylanan bir plastik cerrahın elinde bu başarı oranı daha yüksek olabilir.

Tıp literatüründe revizyon (ikincil burun ameliyatı) oranı %10-15'tir.  primer (ilk) rinoplastide ortalama %10, revizyon rinoplastide ise %15 oranına sahiptir.

Hasta deneyimleri rinoplasti ameliyatının diğer birçok estetik ameliyat ile kıyaslandığında en az ağrılı  estetik cerrahi işlemlerden biri olduğunu göstermektedir. Ameliyattan sonra hiç ağrı hissetmeyebilirsiniz veya çok hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Hastaların temel rahatsızlığı ameliyattan ortalama  3 gün sonra inmeye başlayan şişlikten kaynaklanır.

Açık teknik rinoplastiden sonra asıl dikiş izi kolumella (burun delikleri arasındaki deri) üzerindedir. Bu çizgisel 2-3 mm'lik minik iz, birisi çok kısa mesafeden bakmaya çalışmadığı sürece görünmez. Burun delikleri genişlemiş ise burun kanadı tabanından ekstra bir kesi yapılabilir. Bu kesi burun kanadı ile yüz derisi arasındaki olukta gizlendiği için belirgin bir iz bırakmaz.

Rinoplasti çoğunlukla nefes almayı iyileştirir. İlk 3-6 ayda burun içindeki şişlikler iner. Bu şişlik inene kadar nefes alma konusunda dönem dönem geçici nefes alma kısıtlılığı ve iyi nefes alma döngüsü yaşayabilirsiniz.  Burun içişişliklerinin geçmesi nadiren 9-12 ay sürebilir. Burun içindeki şişlik düzeldikçe  havayolu boşluğu daha açık hale gelir ve nefes alma çok daha iyi hale gelir.

Teknik olarak tüm yıl boyunca istediğiniz zaman bu ameliyatı olabilirsiniz. Rinoplasti için zamanlama konusunda özel bir sınırlama yoktur.

Burun estetiği ameliyatınızdan iki hafta önce ve iki hafta sonra aspirin, ibuprofen, E vitamini, vitamin kompleksleri ve bitkisel takviyeleri almayı bırakmalısınız.

Takviyeler – bitkisel destekler, multivitamin hapları veya E vitamini gibi takviyeler- kanamayı artırabilir. Bu yüzden aldığınız tüm takviyelerin bir listesini çıkarmalı ve bunu ameliyattan önce ekibimize göstermelisiniz. Ameliyat öncesi ve sonrasında ekibimiz tarafından önerilen takviyeleri almalısınız.

ameliyattan en az iki hafta önce ve sonra tütün ürünlerini bırakmanızı önemle tavsiye eder. Sigara içmek iyileşme sürecini bozabilir.

Açık ve kapalı burun estetiği arasındaki temel gözle görülür fark kolumellar deriden (burun delikleri arasındaki deri) yapılan 3-4 mm'lik kesilerdir. Bu iz küçücüktür ve kısa mesafeden bakılmazsa belli olmaz.

 sıklıkla açık teknik rinoplasti yapmaktadır. Bu işlem ortalama olarak 2.5-3.5 saat sürmektedir.

 burun estetiği ameliyatını genel anestezi altında gerçekleştirmektedir.

 

Hafif Ağrı – Çoğu kişi rinoplasti ameliyatından sonra ağrı bildirmez. Hastaların bir kısmı ilk 1-3 gün sadece hafif bir ağrıdan şikayet edebilir.

Şişlik - Ameliyattan sonra genellikle göz ve burun çevresinde değişen oranlarda şişlik oluşur. 3 gün sonra şişlikler inmeye başlar. .Ameliyat sonrası 7-14 gün içinde göz çevresindeki şişlikler geçer. Rinoplasti ameliyatından sonra altı aya kadar burnunuzda hafif şişlikler olabilir.

Morarma – Modern rinoplasti teknikleri ve cihazları, önemli morlukları önlememizi sağlar. kemik yapısını yeniden şekillendirmek için piezoelektrik cihazı (ultrasonik rinoplasti) kullanmaktadır. Bu cihaz ve hassas cerrahi teknik, rinoplasti ameliyatından sonra belirgin morlukları önlemesini sağlar.

Burundan Sıvı Akıntısı –
Esas olarak ameliyattan sonraki ilk hafta burnunuzdan bir miktar pembe-kırmızı renkte sıvı akıntısı olabilir. Bu tamamen normal ve beklenen bir durumdur. Bu genellikle burnunuzdaki ve yüzünüzdeki şişkinliğe neden olan sıvıların dışarı atılmasıdır.

 

Slikon yapılı burun içi  tamponlar ameliyat sonrası kanamayı önlemek için kullanılır ve ameliyat sonrası 3-4 gün yerinde tutulur.

Ameliyatın ilk haftasında burnu sabitlemek ve korumak için medikal bantlar ve dış kalıp kullanılır. Bir hafta sonra çıkarılır ve 2-3 hafta sadece bantlar gece gündüz kullanılır. ayrıca hastalarından bantları gece 2 hafta daha kullanmalarını ister.

Yürüme, yavaş koşma gibi hafif egzersizlere başlamadan önce 3-4 hafta beklemelisiniz. Ağır egzersize başlamadan önce 2 ay beklemek gerekir.

Fiziki performans gerektirenbir işiniz yoksa ameliyattan birkaç gün sonra işinize dönebilirsiniz. Ameliyattan 2-3 hafta sonra burnunuzda bantlar olacaktır. Bu işiniz için bir sorun değilse  bir an önce işinize dönmenize izin verir.

Operasyonunuzdan 5 gün sonrasında uçabilirsiniz.

İnce bir cilde sahipseniz 3-6 ay, kalın bir cilde sahipseniz 6-12 ay beklemelisiniz.

Revizyon ameliyatı için 9-12 ay beklemeniz gerekir.