Skip links

Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatlarında Neler Yapılır?

Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatlarında Neler Yapılır?

Rinoplasti temel olarak yüz plastik cerrahisi uzmanlık alanının alt dallarından birini ifade etmektedir. Burun estetiği de denilen bu estetik türü Kulak Burun Boğaz (KBB) branşının temel konularından biridir. Bu konuda ülkemiz, dünyanın en önemli rinoplasti merkezlerinden biri olarak görülmektedir. Nitekim Türk, Kulak Burun Boğaz uzmanları burun estetiği konusunda dünyadaki başarılarıyla kendilerinden son yıllarda fazlasıyla söz ettirmekte ve her geçen sene daha fazla kişiyi sağlık turizmi adı altında ülkemize getirmektedirler. Kliniğimiz de bu bakımdan her geçen sene daha fazla hastayı kabul etmekte ve müşteri portföyü sürekli genişlemektedir.

Rinopilasti estetik ya da sağlık amaçlarıyla, pek çok nedenden dolayı yapılmaktadır. Kurumsal hayat da bunların arasında bulunmaktadır. Nitekim son yıllarda sosyal medya; iş ve özel hayatımızda oldukça fazla yer kaplamakta, görüntümüz artık hayat standartlarımızı belirleyen en önemli etmenlerden biri haline gelmiştir. Yüzde ifadeyi değiştiren en önemli organ olan burun da burada kritik bir rol oynamaktadır. Örneğin burunda yüze göre bir uyumsuzluk olması yüzün ifadesini sertleştirebilmektedir. Bu da insanların kendilerini beğenmemeleriyle beraber profesyonel hayatta yaşanabilecek sorunlara da neden olabilmektedir. İşte rinoplasti burada devreye girmektedir.

Rinoplasti burun üzerinde yapılan ve nefes alma problemlerinin (burun tıkanıklığı gibi) giderilmesi olarak bilinen etkili ve güvenilir bir işlemdir. Erkek ve kadınlarda farklı yaklaşımlar ve farklı oranlar olacak şekilde burundaki şekil bozuklukları düzeltilmektedir. Rinoplasti sadece burun ucunun düzeltilmesi gibi sınırlı bir ameliyat şeklinde de yapılabilirken burnun tamamının düzeltilmesi de sıklıkla gerekebilir. Nitekim; bu operasyon sırasında burun kemikleri ve kıkırdaklar işlemden geçebilmektedir.

Burnun Tamamımın Düzeltilmesini Gerektiren Bazı Ekstra Durumlar Nelerdir?

Tüm bunlarla beraber burnun tamamımın düzeltilmesini gerektiren bazı ekstra durumlar vardır. Bunlar;

• Eğri burunlar,
• Daha önce ameliyat edilmiş, ciddi deformeleri bulunan burunlar,
• Geçirilen kazalar sonucu dokuların bir kısmının kaybedildiği durumlardaki düzeltim işlemleri
Nefes alma ile ilgili yapılan işlemler ise yalnızca eğriliklerin giderilmesiyle sınırlı değildir. Bununla beraber nefes almayı engelleyen ve kısıtlayan başka birçok sebep bulunmakta, bunlara da estetik burun ameliyatı sırasında müdahale edilmektedir.

Öte taraftan burun ameliyatı, tıbbi açıdan yalnızca burunu ilgilendiren bir ameliyat olarak değerlendirilmemektedir. Bu operasyonda yüzün tamamıyla ilgili bir yorum gerekmektedir. Profiloplasti yani yüzün yandan görünüşü değerlendirildiğinde eksiklerinin giderilmesi önem taşımaktadır. Profiloplasti kişinin profil görüntüsünün güzelleştirilmesi için alın, burun ve çene açılarına dikkat edilerek yapılan ameliyatlardır.

Burun ameliyatı olmak isteyen bir hasta, plastik cerrah tarafından değerlendirildiğinde hem burnu yani orta bölgesi hem alın bölgesi hem de çene bölgesi bir arada değerlendirilmektedir. Alın bölgeleri kadınlarda ve erkeklerde değişiklik göstermektedir ve eğer bu bölgede cinsiyete uymayan bir deformasyon varsa buna müdahale edilir. Burun estetiklerinde sıklıkla karşılaşılan çene küçüklüğüne de müdahale edilebilmektedir. Çenesi tıbbi olarak belirlenen ölçülerden daha geride olan hastalarda çenenin belirginleştirilmesi için gerekli müdahalelerde bulunulmaktadır. Bu müdahaleler ufak hacimler gerektirdiğinde çeşitli yağ dolgular ve sentetik dolgular gibi yöntemler kullanılabilirken, çene implantı veya çene kemiğine müdahale gibi daha ileri cerrahi yöntemlere kadar gidilebilmektedir. Bunun yanında, bütün yüz hatları değerlendirildiğinde gerekli bölgelerde yağ enjeksiyonu ve çeşitli dolgu yöntemleriyle müdahaleler gerçekleştirilebilir.

Bir estetik burun ameliyatı yalnızca burnun görünüşünün izole olarak değiştirildiği bir ameliyat değildir. Fonksiyonel bir organ olan burnun mekanizmasının da düzeltilmesini ve bütün yüzün değerlendirilmesini gerektiren bir ameliyattır.

Burnunuzda fonksiyonel veya görsel bir problem olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir profesyonelden yorum almayı unutmamalısınız. Kliniğimize başvurarak genel bir yüz değerlendirmesi, burun değerlendirmesi ve burnun fonksiyonel değerlendirmesi hakkında fikir alabilirsiniz. Burun ameliyatı olmadan önce mutlaka ameliyat ve burun değerlendirmesi detaylarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Ameliyatın derecesine bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi uygulanır. Burun kemikleri veya kıkırdağının formu burun dokusundan ne kadar çıkarılması veya nasıl eklentiler yapılması gerektiğiyle, burun yapısı ve mevcut materyale bağlı olarak cerrah tarafından çeşitli şekillerde değiştirebilmektedir.