Skip links

Burun Ameliyatı Süreçleri

Burun Ameliyatı Süreçleri

Rinoplasti süreci her ne kadar görece ağrısız ve kolay bir operasyonu içerse de yine de bu ameliyatı geçirecek kişilerin yaşanan süreçten haberdar olmasında yarar görülmektedir. Bu nedenle bu yazıda burun ameliyatı sürecini sizler için işledik.

Her şeyden önce burun ameliyatı öncesi süreçte hasta ile tanışılmakta ve hastanın hangi nedenler ile burun ameliyatı istediği, ameliyattan beklentisi ve beklentisinin gerçekçiliği değerlendirilmektedir. Öte taraftan bu tanışma sürecinde hastanın beklentileri öğrenilmeden önce genel bir burun muayenesi yapılmakta ve nefes alma problemlerine neden olan yapıların varlığı, hastanın burun ameliyatına uygunluğu ve hastanın ek hastalıkları tespit edilmektedir. Genel tıbbi değerlendirme sonrası hastanın beklediği burun değerlendirilmektedir. Bu tespit sürecinin doktordan doktora değişiklik gösterdiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Nitekim bazı doktorlar, hastanın fotoğrafları üzerinden çeşitli bilgisayar programları aracılığıyla hastaya burun şekilleri önerme yolunu tercih etmektedirRenate’te ise biz bu yöntem yerine, hastalarımızdan beğendiği burunların fotoğraflarını toplamasını istemekteyiz.Bu fotoğraflar üzerinden burnun farklı bölgelerini değerlendirerek hastamız için ideal bir burun şekli ortaya koyma yolunu daha verimli bulmaktayız (hasta memnuniyeti açısından bu yöntemin daha verimli olduğu tecrübemizle sabittir). Eğer hastanın getirdiği fotoğraflar hasta ile uyumlu değilse bu uyumsuzluğu hastaya anlatarak hastamıza uygun, ideal bir burun şekli belirlemekteyiz.

Sonunda ameliyat sürecine girildiğinde ise bazı tıbbi değerlendirmelere sıra gelmektedir. Örneğin burun ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için ameliyat öncesi süreçte hastanın temel tetkikleri mutlaka tarafımızca yapılmaktadır. Bu tetkikler yapıldıktan ve genel anestezimuayenesi yapıldıktan sonra ise hasta ameliyata alınmaktadır. Ameliyat öncesi süreçte hastadan kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaması, yoğun bir şekilde bitki çayı tüketmemesi, kanamaya meyilli olmayı sağlayan çeşitli ilaçları kullanılmaması ve eğer varsa bir takım besin desteklerinin kullanılmasının durdurulması beklenmektedir. Ameliyat öncesi süreçte çeşitli kremler ile morluk ve şişlik oranlarını azaltılabilecek tedavilere başlanmaktadır. Genel anestezi açısından hastalardan ameliyata gelmeden önce 8 saatlik bir açlık süreci beklenmektedir. Peki ameliyat sonrası süreçte hastayı neler beklemektedir?

Ameliyattan 1 Hafta Sonra

Bu süre zarfında burnunuz şişecek ve doktorunuz ateli çıkaracaktır. Atel, ameliyattan sonra burnun şeklini korumasına yardımcı olan araç olarak tanımlanabilir.

Burnunuzda ne tür değişiklikler yapıldığına bağlı olarak, göze çarpan farklılıklar olacaktırÖrneğin burnunuzu incelttiyseniz, şişkinlik nedeniyle bunun fark edilmesi zor olacaktır.

Bunların dışında bu zaman aralığında vücutta morarma görülmesi normaldir. Ağrı ise hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Ancak, hastaların %50’sinde morarma görülmemektedir. Morlukların ise sadece %10’u şiddetli seyretmektedir.

Bir hafta boyunca burnunuza baktığınızda, burnunuzun şeklinin ve boyutunun planladığınız gibi olmaması sizi endişelendirebilir. Bunun tamamen normal olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Unutmalısınız ki, daha yeni büyük bir ameliyat geçirdiniz. Bu nedenle şişlik ve diğer istenmeyen görüntüler tamamen normaldir.

Ameliyattan 4-6 Hafta Sonra

Ameliyattan yaklaşık dört ila altı hafta sonra doktorunuz sizi tekrar görecektir. Bu zamana kadar burnunuzda bazı büyük değişiklikler görüyor olmalısınız. Burnunuzun şeklinde çok daha az şişlik ve genel bir iyileşme fark edeceğinizden, yeni ve iyileştirilmiş yüzünüzü fark etmeye başlayacaksınız!

Yine de eğer cildiniz kalın bir dokuya sahipse veya bu tekrarlanan bir ameliyatsa, şişlik hala biraz belirgin olabilir. Bunun normal olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Tüm bunlara rağmen ameliyat izlerinin halen tamamen iyileşmediğini unutmayın. 

Ameliyattan 3-4 Ay Sonra

Bu süre zarfında burnunuz, son şeklini giderek daha fazla alıyor olacaktırÖyle ki çoğu durumda, burnunuz o kadar büyük bir gelişme gösterir ki artık fotoğraf çekmeye dahi hazırolabilirsiniz. Muhtemelen, yeni burnunuz ve yeni bir özgüven duygusuyla kendinizi oldukça iyi hissedeceksiniz!

6 Ay ve 1-2 Yıl

Artık rinopilasti operasyonunun tam ve nihai sonuçlarını görebilirsinizBu süreden sonra yeni burnunuza alışmış olacaksınız ve muhtemelen kendinizi harika hissedeceksiniz!